Англомовна версія книги Бориса Забарка «Життя і смерть в епоху Голокосту» вийде до кінця 2019 року за підтримки Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC).
Ця праця висвітлює маловідому в західному світі історію знищення єврейської спільноти на території окупованої нацистами України та містить свідчення і спогади про ті події, зокрема колишніх в’язнів гетто й нацистських концтаборів. Завдяки появі перекладу свідчення тих, хто вижив у Голокості, стануть доступнішими для англомовного світу й науки. Вперше книга була видана російською мовою київським видавництвом «Дух і літера» в 2008 р. Її автор Борис Забарко сам був в’язнем Шаргородського гетто у Вінницькій області. Він понад 25 років досліджує Голокост в Україні, збирає інформацію про загиблих і тих, хто вижив.
10 червня Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) та Асоціація євреїв – колишніх в’язнів гетто й нацистських концтаборів підписали Меморандум про співпрацю і партнерство.
«Ми раді співпраці з Асоціацією, яка є однією з найавторитетніших єврейських організацій України та багато років поспіль збирає інформацію про свідків Голокосту. Зокрема, спільне перевидання праць про Голокост в Україні англійською мовою дозволить концентрувати результати досліджень не лише в межах нашої країни чи пострадянського простору, а справді зробить їх надбанням світу», – коментує Меморандум про співпрацю виконавча директорка та директорка зі стратегії BYHMC Яна Барінова.
Видання книг та матеріалів, зокрема зі свідченнями, іноземними мовами є одним з аспектів співпраці, передбаченої цим документом. Таким чином інформація, в тому числі маловідома, про історію Голокосту на окупованих під час Другої світової війни територіях України стане доступнішою іноземним науковцям.
Організації також співпрацюватимуть у сфері документування, дослідження та комеморації жертв Голокосту. Зокрема, йдеться про підтримку Асоціацією проекту BYHMC зі збору та запису свідчень «Персональні досвіди Голокосту». Ще один формат співпраці передбачає проведення спільних заходів на міжнародному рівні.
«Незабаром у нас уже не буде можливості спілкуватися з живими свідками того часу, знання яких можуть допомогти в заповненні все ще наявних прогалин недалекої історії. Їхні спогади (в ситуації, коли знищено сліди злочинів і свідків, відсутні правдиві документальні матеріали та є закритими ще багато архівних фондів, що стосуються Катастрофи) — незамінне джерело. Спогади дають можливість на прикладах індивідуальних доль жертв показати надзвичайно широку панораму тотального знищення євреїв та їхньої цивілізації, назвати ті місця, у яких здійснювався геноцид і про які ніхто досі не знав. Місця смерті по інший бік польського кордону досі залишаються маловідомими, а відтак недоступними для історичного сприйняття», – говорить Борис Забарко, голова Асоціації євреїв – колишніх в’язнів гетто й нацистських концтаборів. У рамках співпраці BYHMC з асоціацією також вийдуть англійською мовою такі книги дослідника, як «Живими залишились тільки ми» та двотомник «Ми хотіли жити».
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) є некомерційною освітньою організацією, мета якої – гідно вшанувати пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру, збудувавши інноваційний меморіальний центр у Києві, та сприяти гуманізації людства через збереження та вивчення історії Голокосту.
Асоціація євреїв – колишніх в’язнів гетто й нацистських концтаборів наразі об’єднує 42 організації колишніх в’язнів у містах по всій території України. Її діяльність спрямована на збереження пам’яті про Голокост (жертв, Праведників народів світу, нейтральних, колаборантів та вбивць) і видання свідчень тих, хто вижив у гетто й концтаборах, науково-просвітницьку діяльність, а також на соціальну допомогу тим колишнім в’язням, які її потребують.