

Публикуем обращение многочисленных общественных организаций в связи с угрозой, которую несет в себе бывшая ставка Гитлера «Вервольф». Обращение размещено на языке оригинала (украинский).
Понад два роки численні громадські організації, депутати рад різних рівнів, антифашистські структури, зокрема, і зарубіжні, місцева громада, партійні діячі б«ють тривогу: «Проект, який здійснює влада на колишній ставці «Вервольф», несе як регіону, так і Україні неонацистську та техногенну загрозу».
Ця стривоженість здобула широкий резонанс і розуміння. Президент України привселюдно дав вказівку місцевому керівництву: «Спочатку треба обговорити із громадськістю...». Виявом обурення, пов“язаним із цим проектом, стали численні запити народних депутатів України. Із нищівною критикою потурання неонацизму і безвідповідальності виступав на Верховній Раді П. Симоненко. Осуд влади неодноразово звучав у виступах на міжнародному сайті «Я – антифашист». Брутально проігноровано місцевий досвід – те, як протистояли корумпованим посяганням на «Вервольф», боронячи від непоправного, досвідчені керівники області і району М.Дідик, Ю.Іванов, Герой Соціалістичної Праці І. Бондарчук.
Неймовірно, але зневаживши усе — навіть слово Президента перед народом! - попри численні звернення громади, ініціатор проекту, попередній голова ОДА М.Джига так і не прийняв ані душі від громадськості! Така ж позиція і нинішнього голови держадміністрації І.Мовчана та голови облради С.Татусяка. Більше того, облрада поспіхом узаконила все, що коїться на «Вервольфі».
Наголошуємо, громадськість за розвиток туризму! Є блискучий, півстоліттям перевірений успіх Польщі, яка патріотично ( і з заслуженими прибутками) експонує ставку «Вольфшанце»: «Тут був замах на Гітлера!» Україна має значно вагоміші і науково доведені підстави будувати тут саме такий туризм. «Вервольф» — місце блискучої антигітлерівської акції, яка мала неоціненні історичні наслідки. Але будь-яким діям мають передувати наука і заходи, які захистять (передусім води П.Бугу) від підступностей підземель ставки.
Нещодавно група народних депутатів із цього приводу звернулася до Комітету національної безпеки і оборони. Позиція Комітету – занепокоєння… Комітет надіслав вінничанам копію відповіді, яку голова ОДА І.Мовчан надав Кабінету Міністрів. Ця відповідь вражає — необізнаністю із тим, що є насправді і можливими наслідками.
Конкретно про головне і принципове.
«Усе відбувається у правовому полі», — доповідає Кабміну голова держадміністрації. «Усе вершиться на кричущому порушенні закону!»- б»є тривогу громадськість і надає непохитний документ — рішення місцевої Стрижавської селищної ради Вінницького району від 19.10. 2000 року. ( Невелике пояснення: цю землю, що має безцінне антинацистське значення, вилікували від повоєнної розрухи, перетворили на рай місцеві селяни. Там, куди гітлерівці скидали гори трупів – наших військовополонених, іноземних будівельників, облаштували братські могили. Які і доглядають майже сімдесят років. Це – подвиг! Закономірно, що постійним користувачем цієї території була місцева громада). Коли ж ця земля стала бізнес-привабливою і до неї потягнулися владні та охочі – увага! — сесія Стрижавської селищної ради, погодившись віддати інші великі заліснені ділянки, своїм відповідальним рішенням від 19.10 2000 року проголосила : «62 гектари, які оголошені сесією селищної ради від 22.07 1999 р. охоронною зоною «Вервольфу», залишити за територіальною громадою смт. Стрижавка».
Але великі апетити – великі порушення закону. Отак, відкинувши єдиного відповідального господаря, з"явилося кілька користувачів, які юридично ні за що не відповідають. Наприклад, у договорі (від 23.03 2011 р.), за яким Вінницькому краєзнавчому музею на 49 років передається цей унікальний об“єкт із величезною підземною частиною, він іменується звичайною лісовою ділянкою, а сам музей – лісокористувачем. Тобто, відповідальність – хіба що за пеньки!
Обласна прокуратура, якій Президент доручив перевірку, лукаво обминає принципове рішення сесії Стрижавської ради. Доходить до обману –«решта території «Вервольфу» не використовується». А решта території (майже 13 га) насправді давно продана приватнику, який робитиме тут що заманеться!
Про техногенну загрозу. «Вервольф» — ставка наземно-підземна, із великим обсягом підземель (детальніше – у «Програмі досліджень «Вервольфу». Науковий керівник проф. Л. Бобровников. Квітень 1991 р.)». У складі дослідників, які працювали два сезони, вчені 14 вузів СРСР. Програма збереглася і своїм переліком застосованих методик буде особливо цінною для сучасних досліджень та безпеки.
1. Враховуючи, що окупанти жодного об“єкта не залишали без шкоди (міни заклали навіть біля держадміністрації, де нині телерадіокомітет), враховуючи, що через «Вервольф» проходить газопровід, на сьогоднішні дії музею, як от риття бульдозерами, коткування важкою технікою, реагувати можна тільки із жахом.
2.Підземна частина ставки поєднана із П.Бугом. Із опублікованих ( «Правда», українські видання) матеріалів наукової групи проф. Л.Бобровникова відомо, що підземелля заповнені намулом, отруйними рідинними масами, контакт з якими недопустимий. (Планувався запуск роботів). Варто взяти до уваги також письмове застереження (гриф Мінохорони здоров“я та АН України, 1993р.) відомого радіобіолога, проф. І.Лося: «Що стосується будь-яких робіт на «Вервольфі» необхідна особлива обережність і найсуворіше дотримання заходів безпеки».
Існує заслін, що поки відділяє підземелля від П.Бугу. Але в якому він стані - невідомо. Випадковий вибух чи просто природне зношення споруд – і де гарантія, що багатотонні маси не ринуть у ріку, з якої п“ють мільйони людей?..
3. Існує принаймні ще одна техногенна загроза. Найнебезпечніша. Але оскільки дві наукові дослідницькі програми, які знав «Вервольф», фінансувалися приватно, їх результати під авторським правом. Тому повна інформація — тільки для відповідальної структури, спроможної на науку і заходи безпеки.
Усього цього обласна влада знати не бажає. Колега Л.Бобровникова –директор фірми «Фром» Т.Костюкова (державна фірма, спеціалізована на підземних спорудах), коли на «Вервольф» заїжджав хоч легкий автомобіль, надягала протимінний костюм. Сьогодні голова облдержадміністрації, тієї самої, чиє подвір»я давно і дбайливо розміновано, звинувачує авторів звернень у тому, що «провокують громадськість постійними необгрунтованими залякуваннями». При тому, як позитив, інформує Кабмін, що найпроблемнішу зону «Вервольфа» закотковано асфальтом «під майданчик для демонстрації військової техніки»…
Про загрозу неонацизму. Вінниця стала центром, де багатотисячними тиражами видаються книжки ось такого змісту: «Нелюдь», «убивця», «кат» -то усе нічого не значущі слова. Фюрера намагалися зітерти зі сторінок історії. Безрезультатно. Він продовжує жити у свастиці, у мріях і помислах багатьох...» Оці книжки продавали навіть у стінах облдержадміністрації, а згодом біля входу у горе-музей ще й підпільно (!!) видану літературу про Гітлера.
Несправедливо звинувачувати громадськість у «неконтактності». Якщо влада йшла на контакт, це давало принциповий результат. «Нехай такі книжки-гітлеріади продаються де завгодно — тільки не в держадміністрації» — було сказано на зустрічі із заст.голови ОДА Л.Спірідоновою. Змели книжки геть із кіоском (хоч загалом у Вінниці до сьогодні – купуй без проблем).
Член ініціативної групи, голова Антифашистського комітету Г.Ковальський саме в краєзнавчому музеї (коли тут ще йшли на контакт) одержав детальний план меморіалу на «Вервольфі».
Реставрація охоронних вишок, вогневих точок, експозиція, «аби привабити молодь» — про стосунки Гітлера і Єви Браун і т.п. Але краєзнавчий музей критики не терпить. Ось чому із тим «планом» у руках довелося виступати на Верховній Раді П.Симоненку. До речі, аби громадськість не звинувачували у брехні, у тому, що «охоронна вишка, як при німцях» примарилася, додаємо фото цього «раритету», якого його творці постаралися позбутися.
Але не це головне. Біда, що вже й голова облдержадміністрації виправдовує тих, хто шану жертв фашизму починає із ревізії братських могил. Видрукували для туристів свою «правду»: число загублених на могильному граніті, бачте, завищена вдесятеро! І тичуть на доказ документ, який саме громадськість колись добула у КГБ. Читайте його повністю! Не тільки стрижавський концтабір будував ставку. Існувало кілька постачальників смертників. Таких, як величезний концтабір у Вінниці ( в районі за центральним ринком), де полонених взагалі не годували! Проблем із похованням кати не знали: дорога на «Вервольф» — шлях в один бік!..
Так, меморіал на «Вервольфі» міг би стати всесвітньо відомим музеєм. Це місце геніальної акції проти Гітлера, яка має безпосередній зв“язок із Сталінградською перемогою. Більше того, наукова основа пастки на фюрера – перевищення природної радіації у житлі- надзвичайно актуальна для сучасної України. Як свідчить наука, через це втрачаємо сотні тисяч життів, наражаємо на біологічне виродження нащадків. Яке ідеальне унаочнення: на прикладі фюрера — котрий у «Вервольфі» планував, як позбавить навіть гадки про здоров“я «цих росіян або так званих українців» — саме тут дарувати знання і здоров“я!
Але на горе-музей вже витрачено, якщо вірити повідомленням, кілька бюджетних мільйонів. На науку і безпеку – нуль. Це – до роздумів про те, що на втіху неофашизму…
Отже, громадськість докладала усіх зусиль, аби досягти конструктиву. На жаль, сьогодні усе йде навпаки. Тому ми залишаємо за собою право оприлюднити через мас-медійні канали та антифашистські сайти факти і документи, які засвідчують реальність загрози.
МИ ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО ВСІХ, КОГО РАНО ЧИ ПІЗНО МОЖУТЬ ВДАРИТИ НАСЛІДКИ БЕЗВІДПОВІДАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ «ВЕРВОЛЬФУ». До речі, чим пізніше, тим серйозніша розплата. До людей, які побудувалися поруч і у віддаленіших прибузьких місцевостях до Чорного моря включно. Ви не сліпі заручники, не піддослідний полігон. Пам“ятайте, все обставлено так, що в разі біди ніхто і ні за що не відповідатиме. Вам вирішувати. Вам захищати і захищатися. Інакше на голови дітей може впасти те, за що добрим словом не пом“януть.
Економіка області – і не тільки нашої- тримається на переробній, харчовій промисловості. Усі ми цінуємо її високу, здорову якість. Цінуємо кожне робоче місце. Не можна забувати, це теж потребує спільного захисту.
Про те, аби від гіганта «Рошена»- власності П.Порошенка не залишилася лише назва, якщо води Бугу рознесуть біду, йому дбати самому. За усе це треба стояти горою. Разом! Єдністю, відповідальністю, наукою, компетентною роботою. Тільки так можна зберегти та примножити усе, на чому тримається життя.
Голова Вінницького обласного
Антифашистського комітету Г. Ковальський
Голова обласного В. Слюсаренко
Союзу радянських офіцерів
Від Вінницької регіональної організації Л. Ільченко, біолог,
«Союз Чорнобиль України», учасники Т. Зонова, лікар
ліквідації аварії на ЧАЄС Л. Білозерова, журналіст
Депутат Вінницької обласної ради,
голова постійної комісії з охорони здоров ”я Н.Солейко
Від місцевої громади
с. Стрижавка Вінницького р-ну О.Пінкевич
(та інші, понад тисячу осіб, підписи додаються)
Депутати Вінницької районної ради Л. Мазай
С. Сітарський
(та інші – 26 осіб, підписи додаються)
Депутати Стрижавської селищної ради
Вінницького району І.Очеретний, О. Милий, С.Ксенчин.
І.Лободюк, І.Вишневський та інші
На фото: ворожа охоронна вишка –ось такі історичні «цінності» збирався еспонувати музей на «Вервольфі».
Залита асфальтом центральна зона «Вервольфу»- через нього спеціальні аерозйомки, необхідні для заходів безпеки, неможливі!